بررسی ColorOS 14، Realme UI 5، OxygenOS 14 (Android 14)

بررسی ColorOS 14، Realme UI 5، OxygenOS 14 (Android 14)

اگرچه Oppo، Realme و OnePlus پوسته‌های اختصاصی اندروید خود را با نام‌های متفاوتی می‌نامند، اما این سه رابط کاربری شبیه به هم هستند و مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و تقریباً یک تجربه کاربری را ارائه می‌دهند، که باعث ناامیدی کاربران قدیمی OnePlus شده است. هنوز عزادار برخی از ویژگی های اختصاصی Oxygen OS هستیم.

با این حال، صرف نظر از اینکه گوشی شما از کدام یک از سه برند تولید می‌شود، از تجربه‌ای تا حد زیادی روان و پر ویژگی لذت خواهید برد.

در مقایسه با نسخه های قدیمی ColorOS 13/OxygenOS 13/Realme UI 4.0، نسخه های جدید ColorOS 14/OxygenOS 14/Realme UI 5.0 مبتنی بر Android 14 تغییرات کمی برای کاربر ارائه می دهند. ما آنها را در حین حرکت پوشش خواهیم داد.

صفحه قفل، صفحه اصلی، صفحه نمایش همیشه روشن

اگر تا به حال از یکی از این سه سیستم عامل استفاده کرده باشید، احساس راحتی می کنید. هیچ تغییر قابل توجهی در نحوه پیمایش یا ظاهر رابط کاربری وجود ندارد. شما به طور پیش فرض یک کشوی برنامه استاندارد و یک اعلانات آشنا با جابجایی سریع دریافت می کنید.


صفحه اصلی
سایه اعلان
منوی برنامه های اخیر

صفحه اصلی • سایه اعلان • منوی برنامه های اخیر

بسیاری از ،اصر رابط کاربری قابل تنظیم هستند – فونت ها، نمادها، رنگ های برجسته و حتی شکل جابجایی های سریع در سایه اعلان.


گزینه های سفارشی سازی UI
گزینه های سفارشی سازی UI
گزینه های سفارشی سازی UI

گزینه های سفارشی سازی UI

عملکرد نمایشگر همیشه روشن نیز طیف گسترده ای از سفارشی سازی ها را ارائه می دهد.


نمایشگر همیشه روشن
نمایشگر همیشه روشن

نمایشگر همیشه روشن

یکی از ویژگی های شناخته شده در این مرحله، امکان راه اندازی یک برنامه با نگه داشتن حسگر اثر انگشت هنگام باز ، قفل است. یک منوی پاپ آپ با برنامه های مورد نظر شما باز می شود. Oppo/OnePlus/Realme پیشگام این ویژگی بودند، و ما خوشحالیم که هنوز آن را در اطراف می بینیم.


قابلیت راه اندازی سریع اثر انگشت
قابلیت راه اندازی سریع اثر انگشت

قابلیت راه اندازی سریع اثر انگشت

حرکات و ناوبری

پیمایش بسیار استاندارد است – شما می تو،د بین حرکات و دکمه های نرم افزار یکی را انتخاب کنید. پیمایش ژست‌ها را می‌توان به دلخواه شما تنظیم کرد – حساسیت برای حرکات پشتی با کنترل جداگانه روی لبه چپ و راست، پنهان ، نوار راهنمای حرکت و غیره.


گزینه های ناوبری سیستم
گزینه های ناوبری سیستم

گزینه های ناوبری سیستم

برخی از ژست‌های دیگر نیز در دسترس هستند – حرکات خاموش ، صفحه برای راه‌اندازی برنامه‌ها با کشیدن حروف روی صفحه قفل، بلند ، تلفن به سمت گوش برای پاسخ دادن، و تعویض خودکار گوشی در صورت اتصال به بلوتوث. در برخی از دستگاه‌های Realme/OnePlus/Oppo، معمولاً گوشی‌های سطح بالاتر، می‌تو،د با ژست‌های Air گوشی را از دور کنترل کنید.


ژست های خاموش ، صفحه و ژست های هوا
ژست های خاموش ، صفحه و ژست های هوا
ژست های خاموش ، صفحه و ژست های هوا

ژست های خاموش ، صفحه و ژست های هوا

ویژگی های چندوظیفه ای و بهره وری

همانطور که امروزه ا،ر برنامه های اندرویدی همپوش، دارند، این سه ویژگی تعداد انگشت شماری من، برای چندوظیفگی دارد. شما دارای نمای استاندارد Split (دو برنامه به طور همزمان بر روی صفحه باز می شوند)، پنجره انعطاف پذیر (برنامه ها را در پنجره های کوچک تعاملی باز کنید، می تو،د هر بار تعداد انگشت شماری را باز نگه دارید) و Smart Sidebar (برنامه ها و ابزارهای دلخواه خود را انتخاب کنید تا بتو،د آنها را با بیرون کشیدن میله از لبه کناری راه اندازی کنید).


گزینه های چند وظیفه ای
گزینه های چند وظیفه ای
گزینه های چند وظیفه ای

گزینه های چند وظیفه ای

با این حال، نوار کناری ویژگی جدیدی برای خود دارد. اکنون می تو،د هر نوع فایلی را در File Dock ذخیره کرده و در هر زمان به آن دسترسی داشته باشید. فهرست فایل های اخیر نیز موجود است.

آ،ین اما نه کم اهمیت، ویژگی Smart Touch به شما امکان می دهد تصاویر و متن را مستقیماً از یک اسکرین شات است،اج کنید و به نظر می رسد که فقط در دستگاه های سطح بالاتر در دسترس است. با این حال، عملکرد لنز داخلی گوگل می تواند این کار را برای شما انجام دهد، حتی اگر گوشی Oppo/Realme/OnePlus شما از Smart Touch پشتیب، نکند.

اطلاعیه

ویژگی های اعلان بسیار استاندارد و ساده هستند، اگرچه استثناهای قابل توجهی وجود دارد. به ،وان مثال، پنهان ، اعلان هوشمند، یک ویژگی جالب حفظ حریم خصوصی است که در ا،ر دستگاه‌های Realme/Oppo/OnePlus، حتی در دستگاه‌های ارزان‌تر، موجود است. وقتی Face Unlock را فعال می‌کنید، سیستم از داده‌های چهره شما برای خصوصی نگه داشتن اعلان‌های شما استفاده می‌کند. به ،وان مثال، اگر دوربین جلوی فرد دیگری را بگیرد که به تلفن شما نگاه می کند، محتوای بنر اعلان را پنهان می کند.


ویژگی ها و سفارشی سازی های مربوط به اعلان ها
ویژگی ها و سفارشی سازی های مربوط به اعلان ها

ویژگی ها و سفارشی سازی های مربوط به اعلان ها

در مورد بنرها، سیستم چند عمل زمینه ای سریع را برای شما فراهم می کند تا مستقیماً از اعلان در ،مت اعلان انتخاب کنید.

Smart Suggestions بنرهای پاپ آپی هستند که می توانند در سایه اعلان ها به ،وان اعلان های معمولی نیز باقی بمانند. آنها بسته به موقعیت، اطلاعات بلادرنگ را ارائه می دهند. به ،وان مثال، شما را در مورد تحویل غذا، خدمات سواری و غیره مطلع می کند. همچنین می تو،د آنها را در صفحه قفل و نمایشگر همیشه روشن مجاز کنید.


پیشنهادات هوشمندانه

پیشنهادات هوشمندانه

متأسفانه، سیستم از پیشنهادات هوشمند همه برنامه‌ها پشتیب، نمی‌کند، بنابراین تجربه شما ممکن است متفاوت باشد.

مشابه جزیره پویا اپل، اوپو نوعی حباب های متنی را پیاده سازی کرده است. Oppo آن را Aqua Dynamics می نامد و با برنامه های سیستمی خاصی مانند ضبط کننده کار می کند. حباب کوچکی در نوار وضعیت ظاهر می شود که نشان می دهد ضبط کننده فعال است. اگرچه نتوانستیم آن را با برنامه Music کار کنیم، که مایه تاسف است زیرا کار با پخش‌کننده‌های رسانه منطقی‌تر است.

و اگر صاحب دستگاه OnePlus یا Oppo Find N3 هستید، می‌تو،د با استفاده از نوار لغزنده هشدار، بین حالت زنگ، حالت ،زش و حالت بی‌صدا جابجا شوید.

اتصال چند صفحه ای

این به سختی یک ویژگی جدید است، اما لیست گسترده ای از کارهایی را ارائه می دهد که می تو،د با اتصال رایانه شخصی و تلفن خود یا دستگاه دیگری Oppo/Realme/OnePlus انجام دهید. می‌تو،د پخش محتوا، اشتراک‌گذاری فایل‌ها و چند کار را انجام دهید. با این حال، ما متوجه شدیم که فرآیند اتصال با چندین ورود به سیستم و مشکلات هنگام اتصال Realme به تلفن هوشمند Oppo بسیار خسته کننده است و اگر آداپتورهای بی سیم نداشته باشد، نمی تو،د از آن با رایانه رومیزی خود استفاده کنید. با توجه به اینکه همه دستگاه ها در یک شبکه هستند، محدودیت عجیبی است. قطعاً این فرآیند ساده ای نیست و با راه حل های DeX سامسونگ یا Ready For موتورولا فاصله زیادی دارد.

بسته شدن

اگرچه نرم و با ویژگی‌های غنی، رابط کاربری ColorOS/OxygenOS/Realme در اجرای آ،ین تغییرات اندروید و ویژگی‌های مرسوم، کمی عقب‌تر است. در روشی که می تو،د از این سه پوشش اندرویدی استفاده کنید، تغییرات کمی وجود دارد و هیچ ویژگی جدید قابل توجهی نیز وجود ندارد. در حالی که سامسونگ و گوگل در حال ادغام ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی در نسخه های اندروید 14 خود هستند و شیائومی MIUI 14 خود را به HyperOS، Oppo، OnePlus تغییر می دهد و رویکرد Realme تا حدودی کهنه است.

منبع: https://www.gsmarena.com/coloros_14_realme_ui_5_oxygenos_14_android_14_review-news-61515.php